«

»

Dub 20 2013

5. Aplikací které by neměli chybět v žádné Malině

Každý kdo už má Raspberry Pi tak už někdy zašel na místní Pi store a určitě zjistil že Pi store není zrovna zlatá žíla Raspberry aplikací a je potřeba si seznam zdejších aplikací dobře prohlédnout, protože třídění aplikací tak není zrovna extra. A proto se zde podíváme na přehled nejlepších aplikací na RPi. K instalaci budete pouze potřebovat svou malinu, připojení k internetu a LXTerminal přes který se vše bude stahovat a instalovat. Dané aplikace  však nejsou portované speciálně na RPi a proto se některé dlouho spouští nebo mají jiné nedostatky, vše však běhá přinejmenším uspokojivě, myslím,že nám to v tuto chvíli stačí.
1. VLC Media Player  

VLC media player (zpočátku VideoLAN klient) je multimediálním přehrávačem z VideoLAN projektu. Přehrávač VLC je zcela otevřeným globálním projektem francouzských studentů z francouzské technické školy École Centrale Paris v Chatenay Malabry u Paříže. Nabízí komplexní podporu pro video soubory všech typů: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4,WMV, ASF, AVI, VideoCD, DVD, digitální satelitní kanály, digitálnítelevizní kanály a živé video z internetu v unicast / multicast režimu v rámciširokopásmové sítě IPv4 nebo IPv6. Plně podporuje všechny důležité audioformáty – AAC, AC3 (A52), ADPCM, DTS, DV Audio, FLAC, MPEG Layer 1 / 2, Vorbis, WMA 1 / 2 a samozřejmě MP3. Přehrávač můžete znát z různých platforem jako jsou: Windows, Linux, Android, Iphone atd.

Příkaz:  sudo apt-get install vlc

 

2. Gimp 

Gimp je svobodná multiplatformní aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky. Používá se zejména pro úpravy fotografií, tvorbu webové grafiky a podobné účely. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou (cesty, písma atd.). GIMP je dnes oficiální součástí projektu GNU. GIMP je dostupný zdarma včetně zdrojových kódů pod licencí GPL. Z mého pohledu Gimp pracuje na Raspberry Pi poměrně slušně rychle takže na RPi to na menší uprávy obrázků stačí, ale do větší akce bych se asi nepouštěl.

Příkaz:  sudo apt-get install gimp

3. LibreOffice

LiOf je kancelářský balík šířený jako svobodný software pod licencí LGPL. Je kompatibilní s dalšími významnými kancelářskými balíky a je k dispozici pro různé platformy v mnoha jazycích. Jakožto svobodný software, je možné LibreOffice zdarma stáhnout, používat, upravovat a distribuovat. Je k dispozici ve 110 jazycích, včetně češtiny. Balík LibreOffice se skládá z textového procesoru, tabulkového procesoru, grafického editoru, prezentačního nástroje, databáze a nástroj pro vytváření matematických vzorců. Na psaní určitě poslouží ale na kratší texty nebo texty kde není potřeba úprava není nutný, protože se spouští dosti pomalu. Aplikace je dostupná ve zmíněném Pi storu kde je ke stažení zdarma.

4. Calculator++

C++ je klasická linuxová kalkulačka. Sice není ničím moc výmečná, ale je graficky hezky zpracovaná a velmi přehledná. Kalkulačka je dostupná na všech linuxových distribucích, dokonce i na mobilním Androidu. Stáhnout si jí můžete přes terminál nebo teď nově i na Pi Storu.Calculator++ Box Art

5. Unreal Speccy Portable + ZXTune

Emulator USP a aplikace ZXT jsou spolusouvisející aplikace ohledně her z 8 bitového počítače Sinclair ZX Spectrum. USP je emulátor aplikací a her z tohoto počítače a ZXT je jen pomocný program pro přehrávání zvuku. Obě dvě Aplikace jsou opět dostupné na Pi Storu pod záložkou APP.

Definice počítače: Sinclair, mezi fanoušky označovaný Speccy, byl 8bitovýdomácí počítač, původně vyrobený ve Velké Británii v roce 1982 firmou Sinclair Research Ltd. Původně byl pojmenovaný ZX81 Colour a ZX82 a později přejmenovaný Sinclairem na ZX Spectrum. Bylo to z důvodu jeho barevného zobrazování, na rozdíl od jeho černobílého předchůdce Sinclair ZX81. Zakladatelem této firmy je Clive Sinclair.

 

 

 

 

1 ping

Napsat komentář