«

»

Zář 02 2013

Konkurenční Agent: 1.Díl

Představujeme vám již druhý seriál tohoto webu. Tentokrát se nebude jednat o seriál o hrách jak je tomu u seriálu Gamesky na Malinu ale o seriál kde budeme postupně srovnávat mini PC s Malinou. 

Úvod:

Určitě jste se při přemýšlení o koupi Raspberry Pi museli prohrabovat desítkami dalších mini počítačů s myšlenkami jestli právě tento není lepší než Raspberry Pi. Proto vznikl tento seriál kde vám budeme postupně představovat ty nejrůznější mini počítače a budeme je srovnávat s našim Raspberry Pi (konkrétně s modelem B). Budeme se snažit začínat především těma nejlevnějšíma a budeme pokračovat k těm lepším. Srovnávat budeme povětšinou Hardwarovou stránku ale i na software nějaký ten prostor bude. Každý díl se vždy bude sestavovat ze tří počítačů nejrůznějších značek ale již teď vám můžeme zaručit že převládat bude velký konkurent Rikomagic ale i spousta dalších.

V tomto díle budem srovnávat:

  • GWL MK802 4GB
  • RIKOMAGIC MK802
  • GOCLEVER nanoDROID X1

 

GWL MK802 4GB

GWL MK802 4GBPrvní zařízení, které si v tomto seriálu představíme bude jeden z vůbec nejlevnějších mini PC na trhu. GWL stojí přibližně tisícovku. Pro normálního smrtelníka normální hračka s Androidem. Problém nastává v okamžiku kdy nahlédnete do nějakého fora nebo diskuzi o tomto mini PC. Tam totiž neexistuje jediný názor bez slovních spojení: „velmi slabá wifi“ a „stále padají všechny aplikace“ už jen tato ozvěna dělá ten nejhorší dojem co si výrobce může přát. Dalším zádrhelem je operační systém. Na rozdíl od Raspberry Pi, které má operační systém odladěný přímo na míru a dokonce si může uživatel vybrat z několika různých OS. Tak uživatel GWL který má na výběr pouze z jednoho operačního systému a to Androidu moc se svým zařízením nezmůže. Toto zařízení si totiž ani nezapojíte do normálního monitoru (pokud nemá HDMI) když totiž zapojíte zařízení přes redukci do DVI (myslím že celkem běžné u normálních uživatelů) uvidíte na monitoru moc zajímavé barvy (převážně fialová a modrá) o hrách ani nemluvě. Androidí hry mají tu nevýhodu že málokterá hra podporuje hardware klávesnici nebo gamepad a jestli nějakou takovou najdete jako třeba Riptide GP 2 nebo Dead Trigger můžete si být jistí že jí toto zařízení nezvládne. Abychom však jen nekritizovaly vyzdvihneme i nějaké to pozitivum. A to třeba základní výbavu které je oproti malině o něco pestřejší a dalším plusem je určitě plastový kryt který Raspberry Pi celkem postrádá ale myslím, že dál se v pozitivech nedostanem. V otázce jestli bych raději zvolil Raspberry Pi  nebo GWL MK802 4GB. Je odpověd vcelku jasná a to Raspberry Pi.

CPU: Cortex-A8 1,5 Ghz

GPU: Mali400

RAM: 1 GB

OS: Android 4.0

 

RIKOMAGIC MK802

RIKOMAGIC MK802 IDruhé zařízení co si tu představíme je vlastně předloha toho prvního. Takže většina problémů zůstává, ale některé však mizí. Mezi tyto problémy patří třeba wifi která v tomto modelu je o něco lepší stále ne však dostačující a problémy s nestabilitou aplikací také opadly. Jedna z mála nevýhod oproti GWL je,  že výkon. Ten dokonce nižší o 0,5 GHz. Takže jistota ,že si tomto zařízení s aplikacemi ani hrami, neškrtnete je ještě mnohem vetší.  Dalo by se říct, že toto zařízení je přesným opakem Raspberry Pi, protože již od prvního zapnutí vidíte systém nebyl ani zdaleka dělaný na toto zařízení. Další výhodou Raspberry Pi je větší množství konektorů pro zapojení kde čeho, ale největšími taháky mezi konektory Raspberry Pi jsou určitě AV a LAN, které tomuto zařízení sice nikterak nechybí, ale jsou velkou výhodou. V závěru jde říct, že na něco jiného než sledování filmů toto zařízení nemáte šanci využít a Raspberrry Pi je zase vítězem.

CPU: Cortex-A8 1Ghz

GPU: Mali400

RAM: 1 GB

OS: Android 4.0

 

GOCLEVER nanoDROID X1

GOCLEVER nanoDROID X1 - GCNDX1Třetí je zařízení z čínské továrny polského výrobce Go Clever. Již na první pohled viditelnou výhodou je, že tento počítač má dva USB porty. Když se, ale koukneme do tabulky hardwaru zjistíme, že toto mini PC je ještě méně výkonné než dnešní protivník Rikomagic. Nanodroid má totiž jen 512 MB operační paměti, což na dnešní poměry Android PC opravdu málo. Dále už jen vidíme stále ty stejné chyby levných androidích mini PC jako. špatný přijmač wifi, nedoladěnost OS pro toto zařízení a nekompatibilita s aplikacemi. Na tomto zařizení nenajdete snad nic pozitivního kromě velikosti. Nanodroid je totiž z těchto tří zařízení nejmenší (88 x 26 x 8 mm), což je sice pěkné, ale stále bych raději uvítal výkon. Jestli je toto zařízení lepší nebo horší než Raspberry Pi snad ani nemusím psát.

 

CPU: Cortex-A8 1GHz

GPU: Mali400

RAM: 512 MB

OS: Android 4.0

 

Stupínek vítězů:

  1. Raspberry Pi
  2. RIKOMAGIC MK802
  3. GWL MK802 4GB
  4. GOCLEVER nanoDROID X1

 

 

4 pingy

Napsat komentář